Seniorzy na rynku pracy w województwie małopolskim
Według danych sprzed kilku lat, województwo małopolskie zamieszkuje około 515 tys. osób powyżej 65 roku życia. Przeciętna długość życia wynosi około 80 lat. Zwykle mieszkańcy województwa po przejściu na emeryturę, rozpoczynają dodatkową działalność zarobkową. Nie chodzi tu o zarobki o równowartości emerytury, ale raczej o zajęcie, które pozwoli zająć czas – seniorom dość często doskwiera poczucie pustki po zakończeniu kariery zawodowej.
Czym zajmują się seniorzy w województwie małopolskim?
Dość często podejmowanym zajęciem przez mieszkańców tego województwa, jest opieka nad osobami niepełnosprawnymi lub zajęcia, które mogą oni wykonywać z zacisza własnego domu, czyli prace chałupnicze. Mężczyźni często zatrudniają się w miejscach, takich jak ochrona lub magazyny. Mogą oni w ten sposób dorobić do emerytury.
Każdy z seniorów podejmujących pracę zarobkową, twierdzi, że cieszy się z możliwości realizowania się w momencie, kiedy kończy karierę zawodową na wcześniej zajmowanym stanowisku. Obecnie mamy do czynienia z dość dużym społecznym przyzwoleniem na takie działanie nawet wówczas, kiedy podejmowanie przez seniora zarobkowego zajęcia, wiąże się z jego wyjazdem poza granice kraju. Część agencji zatrudnienia przygotowuje na tę okoliczność specjalne oferty dla seniorów, którzy mogą za ich pośrednictwem podjąć legalne zatrudnienie.