skip to Main Content
Oświęcim

Oświęcim

Oświęcim jest czwartym pod względem liczby ludności miastem województwa małopolskiego. Jest on siedzibą najbardziej na zachód wysuniętego powiatu województwa – powiatu oświęcimskiego. Od centrum Krakowa miasto dzieli odległość 50 km w linii prostej. Geograficznie Oświęcim leży w centrum Kotliny Oświęcimskiej, pomiędzy Pogórzem Karpackim a Wyżyną Śląską. Zajmuje on powierzchnię 30km2, a jego populacja wynosi 40 tysięcy osób.

Ze względu na swoją bardzo ważną rolę historyczną, gospodarka Oświęcimia w dużej części opiera się na turystyce i usługach z nią związanych. W mieście funkcjonuje około 4,2 tysiąca podmiotów gospodarczych, z czego ponad 90% stanowią przedsiębiorstwa sektora prywatnego. W mieście rozwija się przemysł budowlany, spożywczy, rolny, chemiczny, elektroniczny i odzieżowy, a także usługi i handel.  Najwięcej dostępnych ofert pracy  Praca Oświęcim dotyczy zatrudnienia w przemyśle mięsnym, budowlance i handlu.

Według danych statystycznych, na koniec stycznia 2013r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Oświęcimiu zarejestrowanych było 7,7 tysiąca bezrobotnych, co stanowi 14,3% wszystkich aktywnych ekonomicznie mieszkańców powiatu oświęcimskiego. Wartość ta jest równa wysokości stopy bezrobocia dla całej Polski.

Back To Top