skip to Main Content
Oświęcim

Oświęcim

Oświęcim jest czwartym pod względem liczby ludności miastem województwa małopolskiego. Jest on siedzibą najbardziej na zachód wysuniętego powiatu województwa – powiatu oświęcimskiego. Od centrum Krakowa miasto dzieli odległość 50 km w linii prostej. Geograficznie Oświęcim leży w centrum Kotliny Oświęcimskiej, pomiędzy Pogórzem Karpackim a Wyżyną Śląską. Zajmuje on powierzchnię 30km2, a jego populacja wynosi 40 tysięcy osób.

Ze względu na swoją bardzo ważną rolę historyczną, gospodarka Oświęcimia w dużej części opiera się na turystyce i usługach z nią związanych. W mieście funkcjonuje około 4,2 tysiąca podmiotów gospodarczych, z czego ponad 90% stanowią przedsiębiorstwa sektora prywatnego. W mieście rozwija się przemysł budowlany, spożywczy, rolny, chemiczny, elektroniczny i odzieżowy, a także usługi i handel.  Najwięcej dostępnych ofert pracy  Praca Oświęcim dotyczy zatrudnienia w przemyśle mięsnym, budowlance i handlu.

Według danych statystycznych, na koniec stycznia 2013r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Oświęcimiu zarejestrowanych było 7,7 tysiąca bezrobotnych, co stanowi 14,3% wszystkich aktywnych ekonomicznie mieszkańców powiatu oświęcimskiego. Wartość ta jest równa wysokości stopy bezrobocia dla całej Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top