skip to Main Content
Tarnów

Tarnów

Tarnów jest drugim co do wielkości miastem województwa małopolskiego. Pod względem zajmowanej powierzchni (72,4 km2) i liczby mieszkańców (ok. 118 tysięcy), Tarnów ustępuje tylko stolicy województwa małopolskiego – mieście Kraków. Od Krakowa Tarnów oddalony jest 80 km w kierunku wschodnim. Tarnów jest miastem na prawach powiatu i siedzibą powiatu tarnowskiego. Jest także członkiem Związku Miast Polskich i jednym z najważniejszych ośrodków miejskich województwa.

Tarnów wśród innych regionów województwa małopolskiego wyróżnia się bardzo niskim poziomem bezrobocia. Stopa bezrobocia w tym mieście w styczniu 2013r. była niższa niż średnia w województwie (12,3%) i wynosiła 10,6%.

Dobra sytuacja na tarnowskim rynku pracy wynika z faktu, że Tarnów jest jednym z najważniejszych dla rozwoju kraju miast. Jest on ważnym ośrodkiem przemysłowym i gospodarczym, na terenie którego funkcjonują wyspecjalizowane zakłady chemiczne, maszynowe, metalowe, budowlane, szklarskie i spożywcze. W branżach tych zatrudnienie znalazła duża część mieszkańców Tarnowa i okolic Praca Tarnów. Na terenie miasta działalność gospodarczą prowadzi ponad 10 tysięcy podmiotów gospodarczych, zarówno mikro jak i makroprzedsiębiorstw. Największymi zakładami pracy w regionie są Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach, Becker Farby Przemysłowe, Zakłady Mechaniczne Tarnów, Fabryka Silników Elektrycznych „Tamel”, wchodzące w skład Grupy Sokołów Zakłady Mięsne „Mięstar” oraz wiele innych dużych zakładów produkcyjnych.

Back To Top