skip to Main Content
Nowy Targ

Nowy Targ

Nowy Targ jest miastem powiatowym, siedzibą powiatu nowotarskiego, położonym w południowej części województwa małopolskiego. Od centrum Krakowa oddalony jest o 80 km w kierunku południowym, a jego pełna nazwa brzmi Królewskie Wolne Miasto Nowy Targ. Co ważne, Nowy Targ jest głównym miastem Podhala, określanym często mianem jego stolicy Praca Nowy Targ. Powierzchnia miasta wynosi 51km2, a jego populacja to 33 tysiące osób.

Nowy Targ pełni bardzo ważną funkcję głównego ośrodka handlowego, komunikacyjnego i przemysłowego południowej części Małopolski. Ze względu na bliskie sąsiedztwo słowackiej granicy, miasto stanowi też ważne centrum handlu ze Słowacją. Miejsca pracy dla lokalnej społeczności oferuje ponad 4 tysiące podmiotów gospodarczych, funkcjonujących na terenie miasta, przy czym są to głównie mikroprzedsiębiorstwa sektora prywatnego. Gospodarka Nowego Targu opiera się w przeważającej części na usługach, handlu i przemyśle, w którym dominującą rolę pełni przemysł skórzany. Największymi zakładami pracy w regionie są duże firmy obuwnicze Wojas i Demar. Na terenie miasta znajduje się także wiele zakładów kuśnierskich produkujących słynne kożuchy i inne wyroby ze skóry.

Mimo dużego tempa rozwoju gospodarczego, Nowy Targ nie ustrzegł się przed następstwami panującego obecnie kryzysu.  Stopa bezrobocia w powiecie nowotarskim, w porównaniu z innymi regionami województwa małopolskiego, jest dość wysoka. W styczniu 2013r. wynosiła ona 14,9%.

Back To Top